Marilyn Mazur Special 4 feat. Norma Winstone
Det er ikke hver dag man kan ønske velkommen til konsert på Sinus med en legendarisk perkusjonist som har spilt med alt fra Miles Davis og Palle Mikkelborg til Gil Evans og Jan Garbarek.
Denne aftenen kan vi det, og du verden – som vi gleder oss!
Marilyn Mazur (70) er aktiv både som komponist, bandleder og ikke minst perkusjonist, med en CV så imponerende at: Hallo.
Foto: Michael Putland
Hun har med seg sine gode venner Jakob Buchanan på flygelhorn, Makiko Hirabayashi på piano og Klavs Hovman på bass – og ikke minst; den 84-årige henrivende Norma Winstone på vokal.
De er alle prisbelønnede og så til de grader erfarne og trygge; et voksent band som fyller rommet med eventyrlig musikk, vakre klanger og vilt bra perkusjon.
I'm going to tell Ronnie Scott about you! - sa en trommeslager på 60-tallet da han hadde hørt Norma Winstone synge. Han så gjorde, innehaveren ble begeistret, og Winstone ble sangerinne på selveste Ronnie Scott’s – kanskje verdens mest legendariske jazzscene.
Og vi skal sørge for å forvandle Sinus til Ronnie Scott’s Jazz Club så mye vi kan denne kvelden.
Velkommen til en stor aften!
Jakob Buchanan – flygelhorn
Makiko Hirabayashi – piano
Klavs Hovman – double bass
Marilyn Mazur – percussion & drums
Norma Winstone – vocal
Konsertinfo
Sted: Sinus
Tirsdag 27. januar kl. 1900
Ikke nummererte sitteplasser
Publikum med sesongkort for Ad Lib Jazzklubb våren 2026 har halv pris på denne konserten. Sesongkort må fremvises ved inngang.
Konserten er i samarbeid med Bodø Jazz Open.
50 Years in Music - Jubileumsfest!
Det inviteres til stort jubileum når Jan Gunnar Hoff med Arktisk Filharmoni og et stjernelag på scenen spiller opp til fest!
Våren 2026 er det 50 år siden Jan Gunnar Hoff spilte sin første offentlige konsert for den da nyetablerte Ad Lib Jazzklubb. Nå inviteres det til et stort jubileum! Dette blir en festkonsert for historiebøkene, med det beste av lokale, nasjonale og internasjonale artister.
Her vil publikum få servert på sølv- og gullfat noe av det beste fra Hoffs rikholdige produksjon. Et stjernelag av musikere skal også virkelig få demonstrere Bodøs flotte jazz – og musikkmiljø i sin fulle bredde.
På jubileumsfesten stiller Arktisk Filharmoni, perkusjonisten Marilyn Mazur; en verdenskjent jazzartist som har spilt med både Miles Davis og Jan Garbarek, trompetist, komponist og bandleder Mathias Eick, vår egen supergitarist Børge Petersen-Øverleir, Per Mathisen på bass og Tore Brunborg på saksofon, i glitrende selskap med lokale og folkekjære artister som England Brooks, Soetkin Baptist, Roger Johansen, Tore Johansen og Kristine Hoff (MAUD).
Jan Gunnar Hoff har begeistret publikum her i Bodø med sine spennende komposisjoner, senest på Musikkfestuka i år med verket «Vaapstenjeanoe – Big River», og før dette med korverket «Heartlands», som hadde stor suksess på Nattjazz i Bodø Domkirke i 2024. Hoffs siste plateutgivelse i 2025, «Voyage», har fått strålende omtaler i inn- og utland.
I «50 years in music» den 28. januar, får publikum en spennende reise i Hoffs musikk, framført av en rekke store kunstnere og musikere.
Jan Gunnar Hoffs historie som en av landets fremste jazzartister er så imponerende at det er vanskelig å fatte seg i noe som ligner korthet. Men så er det også et 50-årsjubileum det er snakk om, og da skal man ikke spare på ordene.
Som hans venn Roger Johansen beskriver det:
«Nå har Jan Gunnar gledet lyttere og medmusikere i 50 år! Så langt. Selv blir han jo ikke eldre – bare bedre, modnere og klokere, og det er alltid inspirerende å være rundt ham. Hva forteller det oss? At å drive med musikk og spille i band, er selve ungdomskilden. Bare kom og hør ham live, så skjønner dere hva jeg mener».
Dette blir en jubileumsfest du ikke vil gå glipp av!
Konsertinformasjon Jubileumsfest - 50 YEARS IN MUSIC
Stormen store sal
Onsdag 28. januar 2026
Kl. 18.00 – 20.00 (inkl. pause)
Dørene åpner 1 time før.
Jubileumsfesten arrangeres av Bodø Jazz Open, Arktisk Filharmoni, Ad Lib Jazzklubb og Stormen konserthus.
Bodil Niska Kvartett feat. England Brooks
En av Norges mest ettertraktede tenorsaksofonister kommer tilbake til Bodø! Med vår egen Roger Johansen på trommer og England Brooks på vokal.
Endelig! Som vi har gledet oss til å få Niska på besøk igjen!
Som legenden Sonny Rollins skrev til Randi Hultin da han hørte hennes opptak av Bodil Niska: - Damn! The girl can play! Niska ble siden bejublet, profilert og prisbelønnet, og the girl kommer til Bodø Jazz Open!
Kommer hun alene? Langt i fra.
Hun har med seg et så godt team at det ikke kan bli bedre; Magne Arnesen på piano, Stig Hvalrygg på bass, og kortreiste Roger Johansen på trommer.
Og visst er vår egen England Brooks gjest!
Dermed er vi også sikret noen deilige slagere fra the great american songbook.
Det blir fløyelsmykt og tradisjonelt, det blir gammelt og godt, det blir frekt og spenstig.
Om du trenger å overbevise deg selv eller andre om at globalt og nasjonalt fra jazzens gylne år er steike hakke kult, at sax er sexy, og at det kommer vanvittig mye bra fra junaiten, musikalsk sett, er dette kvelden å dra deg selv og dine med.
Ramsalt is the place to be-bop!
Bodil Niska – tenorsaksofon
Magne Arnesen – piano
Stig Hvalryg – bass
Roger Johansen – trommer
England Brooks – vokal
Konsertinfo
Sted: Quality Hotel Ramsalt
Fredag 30. januar kl. 1900
Ikke nummererte sitteplasser
Publikum som har sesongkort for Ad Lib Jazzklubb våren 2026 har halv pris på denne konserten. Sesongkort må fremvises ved inngang.
Konserten er i samarbeid med Bodø Jazz Open.
Aleksander Kostopoulos: Fango med Scene Nord
Beats og cinematisk elektronisk musikk, i et høyst fruktbart møte med Scene Nords finnmarksbaserte strykere.
Avisa iTromsø har kalt ham Bodøs egen Prins av Perkusjon, tenk det! Sannelig var det forfriskende med noe sannferdig derifra. (Neida. Joda.)
Foto: Mads Suhr Pettersen
Uansett: Det er alltid en stor glede å få Kostopoulos tilbake til Bodø. Trommeslageren, komponisten og artisten kommer med det nyskrevne verket Fango, presentert i samarbeid med Scene Nord.
Dette verket kombinerer beats og cinematisk elektronisk musikk, i et høyst fruktbart møte med Scene Nords finnmarksbaserte strykere.
Musikken kretser rundt håpet i relasjon til det å kunne stå stødig på vaklende grunn. Det stedet der noe bunnløst likevel bærer oss. Det høres høyst gjenkjennelig ut dette, og vi spår både várt og vakkert, men også svært tøft og solid.
Kostopoulos har gjort seg bemerket gjennom sitt arbeid i bandet ISÁK, og som soloartist har han gitt ut fire album, en EP og to audiovisuelle verk, samt komponert musikk for danseforestillinger, teater og stumfilm. Han har i tillegg spilt trommer og perkusjon for en rekke artister og band, som Mari Boine, Adjágas, Moddi, Kajsa Balto, Nordnorsk Jazzensemble, Julie Alapnes og Pil & Bue.
Vi spår en opplevelse i Stormens Lille sal denne aftenen.
Medvirkende:
Aleksander Kostopoulos – Trommer, Vokal og elektronikk
Ingrid Marie Willassen – Fiolin
Stig-Ove Ose – Bratsj
Nikolay Girunyan – Cello
Anders Søvik Hjelden – Lysdesign
Thomas Wang Johannesen – Lyddesign
Konsertinfo
Sted: Stormen Lille sal
Lørdag 31. januar kl. 1800
Nummererte sitteplasser i amfi
Publikum som har sesongkort for Ad Lib Jazzklubb våren 2026 har halv pris på denne konserten. Sesongkort må fremvises ved inngang.
Konserten er i samarbeid med Bodø Jazz Open, Nordnorsk Jazzsenter og Scene Nord.