Jazzgudstjeneste - UTSETTES
mars
11.

Jazzgudstjeneste - UTSETTES

UTSETTES. Arrangementet utsettes grunnet Glimt-kamp samme kveld.

I et år med 50-årsjubileum trår vi opp noen nye stier og veier.

Så velkommen til gudstjeneste – på Piccadilly!

Velkommen skal du være enten du er troende eller ei, og velkommen uansett religion.

Du er velkommen alene eller sammen med andre.

Ingen forkunnskaper behøves, ingen krav stilles, og du trenger ingen annen forventning enn en annerledes time på pub.

Det blir en standard gudstjeneste med lesning fra Bibelen, bønn, salmesang, ord for kvelden og jazz.

Prest er Anders Mogstad.

Gudstjenesten starter klokken 18.00, og er ferdig klokken 19.00.

Det koster ingenting å komme inn.

Besetning:
Rune Pettersen – trekkspill og piano
Martin Lien – trommer
Christo Stangness – kontrabass

Vis arrangement →
Marit Sandvik & Nova Onda
mars
20.

Marit Sandvik & Nova Onda

Vi får fint besøk nordfra! Marit Sandvik er en av landsdelens mest fremtredende jazzsangere, og har også mottatt stor anerkjennelse internasjonalt. Hun og Nova Onda har turnert i Brasil, og på flerfoldige konserter på utallige klubber og festivaler i Norge.

Marit Sandvik & Nova Onda. Foto: Kristin Aafløy Opdan

Nova Onda består av musikere kjent fra både pop, rock, jazz og klassisk. De byr på en unik blanding av brasilianske ned-på-jorda-livgivende rytmer og europeisk/nordisk jazz, populærmusikk og World Music – i et luftig, elegant, eksotisk og personlig uttrykk. Brasiliansk og beslektet musikk er verdensmusikk i ordets beste betydning; musikk mennesker over hele verden kjenner seg igjen i, og som appellerer både til kropp og sjel.

Kom på Beddingen og la deg begeistre!

Marit Sandvik – vokal
Øystein Norvoll – gitar
Ola Asdahl Rokkones – saksofon
Eivind Valnes – keyboards
Morten Steene – bass
Simen Iversen Vangen – trommer og perkusjon

Vis arrangement →
Jazz på lørdag med Anita Overelv
mars
21.

Jazz på lørdag med Anita Overelv

Ildsjeler i kulturbransjen blir det aldri nok av, og her snakker vi virkelig festfilur med både jern i ilden og ild i hjernen!

Festivalsjef for Trænafestivalen, produsent og festivalleder på Hamsunsenteret, tidligere styreleder i Nordnorsk Jazzsenter – og husker du hvor koselig det var på torget da baren og badstua, Naustet og Lanternen sto der?

Anita var prosjektleder.

Musikalsk bakgrunn: Hun lot som hun spilte tverrfløyte til hun var 13, og mener ellers hun kunne blitt en sykt god komponist innen avantgarde elektronika.

Det har hun foreløpig ikke blitt, men hun ble Jazz på lørdag-DJ hos oss!

Og hva kan man vente seg?

En riktig eventyrblanding; alt fra gammel jazz og Michael Jackson, til finsk tango og Prince.

Det eneste vi vet, er at når Anita snurrer plater, kaller hun seg DJ Hold Kjæft!, så .... ja.

Varmt velkommen!

Gratis inngang, og som vanlig blir det loddsalg med premier du knapt kan leve uten.

Gratis inngang.
Dørene åpner kl. 1500 (lurt å være tidlig ute)

Vis arrangement →
Soetkin Baptist – «Grace»
apr.
17.

Soetkin Baptist – «Grace»

Belgiske Soetkin Baptist har sannelig etablert seg i Nordlands musikkliv, takk og lov!

Soetkin Baptist. Foto: David Engmo.

Ganske enkelt forklart: Ingen går uberørte fra en konsert med henne. Hun har bakgrunn fra klassisk sang, og med en kunstnerisk spennvidde som strekker seg fra jazz og pop til kor og verdensmusikk. Utrykket hennes bærer spor av storheter som Joni Mitchell og Edith Piaf – samtidig som hun er en storhet selv.

Soetkin er kjent for sitt sterke uttrykk og sin helt formidable formidlingsevne. For hvem andre kan få Piccadilly dryppende og andektig stille en smekkfull fredag kveld? Eller få et overbegeistret publikum til å bruke ord som «verdensklasse» etter Bodø Big Bands heidundrende julekonsert i fjor? 

Det kan Soetkin. 

I regi av Nordnorsk Jazzsenter legger hun nå ut på turné med et band bestående av toppmusikere fra Belgia og Norge. Sammen tolker de Jeff Buckleys legendariske album «Grace»; et prosjekt der Soetkins emosjonelle intensitet, tekniske presisjon og kunstneriske nysgjerrighet får fullt spillerom. 

Det blir en aften for historiebøkene på Sinus.

Gled dere!

Soetkin Baptist – vokal
Floris De Rycker – diverse strengeinstrumenter
Børge Petersen-Øverleir – gitarer
Tim Vandenbergh –bass
Eirik-André Rydningen – trommer
Thor-Ivar Lund - lyd

Konserten er i samarbeid med Nordnorsk Jazzsenter.

Vis arrangement →
Jazz på lørdag med Lisa Dillan
apr.
25.

Jazz på lørdag med Lisa Dillan

For en deilig lørdag dette blir!

Komponist, performancekunstner og jazzsanger – og til og med Grand Prix-artist Lisa Dillan utvider sin CV som platesnurrerske.

Foto: Kathrine Strøm

Fra de mest imponerende konsertarenaer verden rundt og plateinnspilling i Nashville med Elvis’ gitarist James Burton, til gin-destilleri på Kjerringøy, nei – kjedelig er det ikke!

Og visste du at hun nettopp har utgitt nytt album, beskrevet av Dag og Tid som sterkt comeback med viser og jazz i perfekt blanding?

Lisa presenterer sine favoritter denne lørdagen; hyggelige gjenhør, guilty pleasures og godbiter, og kanskje en Elvis-hit eller to?

It’s Now or Never!

Hennes far Ivar er en av Ad Libs eksklusive æresmedlemmer, og vi anser det som overhengende hyggelig fare for far-besøk på scenen.

Varmt velkommen til en fin stund på Piccadilly med musikk og plateprat!

Som vanlig er det gratis inngang, og loddsalg med byens rareste premier.

Dørene åpner kl. 1500 (lurt å være tidlig ute)

Vis arrangement →
Gigglemug
apr.
28.

Gigglemug

En perfekt jazzkveld i Bodø. 

For en ettermiddag dette blir!

Ad Lib har sin 50-års-jubileumsuke, og på Hundholmen kan du oppleve en stemningsfull vårkveld når den deiligste jazz fyller to etasjer med varme toner og lekende rytmer.

I samspill med restaurantens gode kjøkken byr vi på en musikalsk opplevelse som løfter besøket til noe helt spesielt; Hundholmen byr på førsteklasses mat og drikke, Gigglemug serverer myk og pulserende jazz som vil få Västerbottenosten til å krølle seg i vellyst.

Og når du tenker etter, er det ikke egentlig alt for lenge siden du hørte live vibrafon?

Bjørn Vidar Solli – gitar
Tim Collins – vibrafon
Hermund Nygård – trommer
Daniel Franck – bass

Om man ønsker, kan man spasere god og mett over til Sinus for jazzdesserten, som er ...

Chrome Hill

Vis arrangement →
Chrome Hill
apr.
28.

Chrome Hill

Det nytter ikke å beskrive Chrome Hill med ett ord. Derfor ønsker vi heidundrende velkommen til spaghettiwestern-noir-jazzrock, hvor jazz og impro møter rock og americana. Intet mindre!

Vis arrangement →
Champagnejazz med Fredric Persson
apr.
29.

Champagnejazz med Fredric Persson

Ad Lib Jazzklubb fyller 50 år i dag!

Det markeres med ulike feiringer hele året, og i dag på Craig Alibone.

Fredric Persson er DJ og serverer champagnejazz; lekre, lette, friske og livlige toner med høy stett som passer perfekt både til feiring og et deilig avbrekk midt på dagen.

Enten du bare vil stikke innom for en kaffe, ta lunsjen din hos Craig eller feire jubilanten og nyte utsøkt konditorkunst med noe sprudlende ved siden av, er du hjertelig velkommen.

Det sies forresten at champagne går til alt. Akkurat som jazz.
Kom og del formiddagen med oss!

Gratis inngang.

Vis arrangement →
After Work Jazz // Miles Davis og John Coltrane
mai
8.

After Work Jazz // Miles Davis og John Coltrane

I 2026 er det 100 år siden både trompetisten Miles Davis og saksofonisten John Coltrane ble født. Det må feires!

Tore Johansen & co tar dere med på et tverrsnitt av karrierene deres, hvor hits fra plater som «Kind of Blue» og «A Love Supreme» må kunne regnes med.

Sammen står geniene som to poler i jazzens univers: Miles som den kjølige månen, Coltrane som den brennende solen. Og mellom dem glitrer et helt kosmos av lyd.

Dette kan du få oppleve på Piccadilly en fredag ettermiddag med en wiener i lompe i hånda.

Heldiggris.

Tore Johansen – trompet
Vigleik Storaas – piano
Christo Stangness – bass
Martin Lien – trommer

Billettavgift tilkommer på billettpris.

Vis arrangement →
Mezzoforte
sep.
23.

Mezzoforte

Hold på hatten!

Når Ad Lib først feirer 50 år, må vi jo ha PARTY!

Og fest og feiring skal det bli med legendarisk og ikonisk jazzfunk fra Island!

Vis arrangement →

Multiverse
feb.
27.

Multiverse

Velkommen til et deilig jazz-univers! 

Multiverse. Foto: Harald Opheim

En smeltedigel i alt fra skandinavisk jazz til indisk raga, med saksofon, trompet, piano, bass og trommer. «En kvintett som på medrivende vis forener kontrollert melodiøsitet med sitrende improvisasjonslyst», som Jazz i Norge skrev.

Multivers er idéen om at parallelle universer eksisterer; og her blir fem musikalske enheter til nettopp et multivers, eller multiverse som det heter på engelsk. Og vi fortsetter på engelsk, for ærverdige Jazz Journal roste deres album Tidskapsel #1 med ordene «Volume Two is due in 2026, and if it’s half as good as this we’re in for a treat». 

Og skulle du sett, sannelig er vi i 2026.

Altså har vi en godbit i vente.

Velkommen til Sinus! 

Anders Lønne Grønseth – saksofon
Hayden Powell – trompet
Espen Berg – piano
Audun Ellingsen – bass
Einar Scheving – trommer


Vis arrangement →
After Work Jazz // Jan Gunnar Hoff og venner
feb.
13.

After Work Jazz // Jan Gunnar Hoff og venner

Konsert i Norges eldste klesforretning!

Foto: Mila Ritz

Har man sjett på maken.

Dette blir beltespennende, for ja – her har vi tenkt utenfor bokseren.

Lokalet er som skreddersydd for konserter, og vi er cardiganske sikre på at Jan Gunnar Hoff med venner vil passe som fot i hose her. Og hvilke venner, og hvilken musikk!

Det er fredag og på tide å jakke seg ned, sløyfe ukas kjas og mas og bli glide-lost i stor musikk, størrelse XL. Det blir både jazzrock og funk, 70-talls og stor fare for musikalsk mimring. Det Lacoster ikke skjorta å komme inn – derimot kun sixpence, eller 150,- i norske kroner, med wiener i lompe på kjøpet som det sømmer seg.

Ikke vær blazert; After Work Jazz blir utsolgt før man får sokk for seg, det er bare å parkaste seg rundt og kjøpe.

O Johanson er mann for sin hatt, og hanskes med alle rettigheter i baren.

No smoking, det blir tversover god stemning.

Gu, korr vi klær oss!

Jan Gunnar Hoff – piano
Finn Robert Olsen – gitar
Bård Bergrabb – bass
Finn Sletten – trommer

Konserten er i samarbeid med O Johanson

Vis arrangement →
Jazz på lørdag med Jørgen «Joddski» Nordeng
jan.
31.

Jazz på lørdag med Jørgen «Joddski» Nordeng

Vi jazza det opp!

Jørgen Nordeng. Foto: Erik Valebrokk

Jørgen er vokst opp med musikkjournalistfar Kjell, og var med rundt på rockekonserter i byen allerede som liten gutt. Gjennom de siste rap-platene sine, og punkprosjektet Polardegos, har han ifølge seg selv tatt doktorgrad i Bodørock.

Det er en høyt elsket og allsidig artist som snurrer plater denne lørdagen: Jørg1 og Joddski forbløffet også publikum med å debutere som visesanger med «Kjærlighetsspråk», til glitrende anmeldelser.

Hvilke sjangre vi skal innom aner vi ikke, og det er det som er så nydelig. Som livet selv er Jazz på lørdag også fullt av overraskelser, og det eneste sikre er at Jørgen har en pen bunke anekdoter rundt inspirasjoner og favoritter fra karrieren sin.

Det kan også hende han stiller med låter vi aldri har hørt før.

Velkommen til Piccadilly!
Gratis inngang, loddsalg og basar.

OBS! Start kl 15! På grunn av Bodø Jazz Open starter dette arrangementet én time tidligere enn normalt.

Jazz på lørdag presenteres av Ad Lib Jazzklubb og Bodø Jazz Open.

Vis arrangement →
Jazz på lørdag med Christer Falck
jan.
24.

Jazz på lørdag med Christer Falck

Bodø Jazz Open er open! Og vi har aldri hatt en levende legendarisk riksklyse som platesnurrer på Jazz på lørdag før. Men nå, dere!

Christer Falck. Foto: TV3

Christer Falck gjorde sin offentlige debut på Robinsonekspedisjonen hvor han fikk dette passet påskrevet, men har hatt et langt liv i musikken både før og etter.

Han har drevet platebutikker, plateselskap og bokforlag, og han har arrangert et tusentalls konserter. Falck har også arrangert jazzfestivaler, og han har et glødende hjerte for det fysiske formatet.

Norske Albumklassikere-serien ble startet av ham, hvor langt over tusen norske album har blitt reutgitt på LP og CD siden oppstarten i 2021.

Denne lørdagen skal han spille låter som gjorde at han ble en jazzentusiast i ung alder, og også fortelle om sine over 40 år i platebransjen.

Jazz på lørdag med Christer Falck.
Vi måtte bare skrive det en gang til, for det er faktisk sant.

Gratis inngang, og loddsalg og basar med premier vi mener man knapt kan leve uten.

Gratis inngang (lurt å være tidlig ute)

Jazz på lørdag presenteres i samarbeid med Bodø Jazz Open.

Vis arrangement →
Jåzzongefestivalen 2026
jan.
24.

Jåzzongefestivalen 2026

Så klart blir det Jåzzongefestivalen også i 2026. Bodø Jazz Open, Ad Lib Jazzklubb, Nordnorsk Jazzsenter, Pust Bodø og Stormen konserthus og bibliotek gleder seg til å invitere til musikk og moro for alle Bodøs jåzzonger. Helt gratis så klart.

PROGRAM

Kafé og tegnestasjon

Foaje 1. etg. og 2. etg.
Kl. 11.00-15.00
Kafeen i 2. etasje serverer kaffe, vafler, kake, brus, jus, og litt snacks. I samme etasje har vi lekerom med ulike aktiviteter. Tegnestasjon finner dere utenfor Lillesalen i underetasjen.

Ansiktsmaling

Stormen bibliotek
Kl. 11.00-15.00
Elever fra Bodin videregående bidrar med ansiktsmaling til alle som vil ha.

Ballongfigurer

Stormen konserthus
Kl 11.00 - 15.00
Dramaelever ved Bodø kulturskole lager ballongfigurer til alle som vil ha.

Bædi & Børdi

Hvor som helst
Kl. 11.00-15.00
Bædi er ei geit som er svært glad i fiskeboller som er laget av fiskeavfall. Spiser han mange nok får han så mye luft i magen at han blir en ballong som kan fly - på miljøvennlig biogass. Fuglen Børdi kan imidlertid ikke fly. De passer derfor ikke inn med sine egne, men sammen passer de utmerket. Denne lørdagen flyr de innom Stormen for å hilse på alle barna.

Eventyrstund på Pust Bodø med Eirin Edvardsen

Sted: Pust
Fra kl: 10.00
Maks 12 deltakere pr runde.
Vi gjentar suksessen. Pust stiller ned temperaturen i badstuen til et behagelig og barnevennlig nivå, og inviterer barn og familier til å komme å høre eventyr og sagn fra Nordland formidlet av Eventyrdamen Eirin Edvardsen i vår flytende badstu.

Pust serverer boller og saft.

Arrangementet passer best for barn fra 3 år. GRATIS inngang, men man må registrere fribillett. Det er begrenset antall plasser så det er lurt å booke i forveien.

Sauna tider:
10:00-10:30
10:30-11:00
11:00-11:30
11:30-12:00

Ta med: 2 stk håndkle og drikkeflaske.

Eirin Edvardsen, også kjent som Eventyrdamen, har vært forteller siden 1998. Eirin har lest eventyr i mange ulike anledninger. Festivaler, andre kulturarrangement og med kulturelle skolesekken. I et samarbeid med Arktisk Filharmoni fremførte hun barneforestillingen «Fykomfei» på Hålogaland teater og Stormen kulturhus.

Eirin har også deltatt i mange arrangement med sine spøkelseshistorier. I tillegg til å være forteller er hun skuespiller og artist. Gjennom årene har hun aller mest fortalt eventyr og historier for barn, og fått et godt knippe av barnefortellinger. Nå vil hun dele noen av disse i en helt ny arena, med nydelig utsikt mot nordnorske fjell i vår varme og fine flytende badstu i hjertet av Bodø Sentrum.

Pop up Sjørøverbass

Hvor som helst
Kl. 11.00-15.00
Sjørøverbass er en dårlig sjørøver. Han liker ikke sjø og har blitt kastet av båten til Kaptein Knut. Igjen. Bare fordi han kanskje ble bittelitt sjøsyk i hatten til kapteinen.

Og fordi han kanskje av og til gjemmer seg på do for å spille bass. Og kanskje fordi han mye heller stjeler sanger enn gull. Og kanskje litt fordi en av sangene handler om Kaptein Knut. Og kanskje fordi han byttet ut sjørøverflagget med et skjerf. Og kanskje fordi han serverer tran.

Sjørøverbass heter egentlig Øystein Gjønnes. Han er barnehagelærer og musiker. Som Sjørøverbass blander han kjente sanger og hjemmelagde sanger sammen med mye tullprat og reinspikka sjøsprøyt til en herlig forestillingsrøre.

Velkommen til hvorsomhelstshow!

Stormen Gaming Junior

Kl. 10.00-13.00
Stormen bibliotek 2. etg.

Sushikurs (45 minutter)

Sted: Restaurant OHMA
NB: Påmelding til sushikurset er på Stormen konserthus.
Kl. 11.30 - 1215 (alder 3-5 år) maks 16 stk.
Kl. 12.30 - 1315 (alder 5+ år) maks 16 stk.
Kl. 13.30 - 1415 (alder 5+ år) maks 16 stk
Lag sushi sammen med kokkene på Ohma og få med deg oppskrifter og maten hjem. Kurset varer i 45 minutter og er gratis.

Instrumentverksted

Kreativt verksted, Stormen bibliotek
Kl 12.00-15.00
På Kreativt verksted får du materialer og hjelp til å lage dine egne instrumenter.

Konsert: Tullkattesnutene

Stormen lille sal

Kl. 12.00 – 1240
Tullkattesnutene er en norsk duo fra Trondheim som spiller musikk for barn. Duoen ble startet i 2007 og består av Kirsti Huke og Siri Gjære som tidligere har spilt sammen i band som Moving Oos og Trondheim Voices.

Workshop i breakdance og hip hop

Kammersalen
Påmelding til workshop er på Stormen konserthus.
Kl. 1230 - 1300 [4 - 7 år]
Kl. 1315 - 1345 [4 - 7 år]
Kl. 1400 – 1445 [8 - 12 år]
Jayson Rheil er profilert innenfor B-Boy miljøet i Bodø. I tillegg til å undervise barn og unge ved byens dansestudioer, har han også sitt eget crew innenfor breakdance,- "Northside Breakerz". Med seg på denne workshopen har han Hermine.

Konsert: Rohey Taalah & Martin Myhre Olsen

Stormen Foaje
Kl. 13.30 – 14.00
Velkommen til konsert med to prisbelønte musikere i et utradisjonelt duoformat!
Duoen består av vokalist Rohey Taalah og saksofonist Martin Myhre Olsen, som begge har gjort seg bemerket i prosjekter som bl.a. Gurls, Hegge, Wako og Trondheim Jazzorkester de siste årene.

Samarbeidet oppstod etter et ønske om å utforske den nære koblingen mellom vokal og saksofon, og hvordan man kreativt kan skape et komplett lydbilde med denne instrumenteringen. Konserten er tilrettelagt for barn.

Barnedisco

Kl. 11.00-15.00
Sinus


Jåzzongefestivalen er økonomisk støttet av Bodø Energi, Norsk Jazzforum, Frifond, Nordnorsk Jazzsenter, Ad Lib Jazzklubb og Bodø Jazz Open.

Takk til Salten Aqua for laks. Takk til alle andre som bidrar.

Vis arrangement →
Jazz på lørdag med Kristin Fagerheim Hammervik og Michal Wiik Johansen
jan.
10.

Jazz på lørdag med Kristin Fagerheim Hammervik og Michal Wiik Johansen

Ny sesong med blanke ark! Og de første som skal få fargelegge jazzvinteren med Kodachrome er Kristin Fagerheim Hammervik og Michal Wiik Johansen.

Foruten at de er to av byens kjente advokater, er Kristin også jusekspert i TV2-programmet «Åsted Norge».

Går vi så fra Jazz på lørdag til Juss på lørdag?

Absolutt ikke - hold deg fast: Dette blir en ren hyllest til en av de største av de store nålevende artister: Paul Simon! Bli med og ta turen både til Graceland og America, og bli kjent med både Kathy, Julio, Mrs. Robinson og Frank Lloyd Wright.

Vi mener – hallo: 50 Ways to Leave Your Lover, You Can Call Me Al, April Come She Will, Feelin’ Groovy, Bookends, Wednesday Morning 3 A.M. – og er det ikke alt for lenge siden man har hørt «Boy in the Bubble»? Blir man dessuten ikke akutt lykksalig av modulasjonen i «Still Crazy After All These Years», er det ingenting som hjelper. Gratis inngang, og lotteri med byens rareste premier.

Hjertelig velkommen, og vi sier som Paul Simon synger: Have a Good Time!

Dørene åpner kl. 1500
Gratis inngang! (lurt å være tidlig ute).

Vis arrangement →